Nu ska det bli lite ordning och reda. I stickhögarna. Och här på bloggen. Till exempel finns det ju inget fotoalbum för färdiga saker 2007. Nog för att de inte är så många men ett album ska det väl ändå finnas. Jag jobbar på det.
Och så behövs lite ordning på vad jag egentligen håller på med. Trots att det finns frestelser att påbörja ungefär en halv miljon nya stickprojekt ska jag försöka hålla mig till att förfärdiga åtminstone en del av de saker som jag har påbörjat. Dags för en lista!
- Gotlandsvantar - en tumme saknas på de minsta, en vante vardera på de större storlekarna
- Färöiska tossor - en stor och en liten till
- Kofta till Moa i Dream - sy ärmsömmar, fästa trådar, sätta i dragkedja (notering till mig själv: köp en dragkedja!)
- Ribbstickad tröja till H i Indiecitas alpacka - bakstycket är klart, mudden på framstycket påbörjad
- Huvtröja i visjö till Moa - några cm återstår på bakstycket
- Lååånga strumpor - en halv kvar
- Polotröja till mig i Dream stickad uppifrån och ner - jag har kommit till under ärmhålen
- Tubey i Dream - "ärmarna" är klara, jag har rivit upp kroppen, det blev inge bra. Problem: jag är skeptisk
- AIK-stumpor - en strumpa kvar. Problem: jag hittar inte mina anteckningar om hur jag gjort...
- Strumpa till Petter - en kvar. Problem: Petters fötter växer med raketfart - jag blir desillusionerad
- Srumpor till Moa - fästa trådar återstår
- Mosstickad linkofta med luva - jag är grymt missnöjd med luvan, troligen stickar jag en liten bit till och blir jag inte nöjd så froggar jag hela skiten
- Omlottkofta i lin - fram- och bakstycken är stickade av mamsen, nu måste jag försöka få till samma stickfasthet så jag kan sticka ärmarna
- Spetshalsduk i Yll o tylls nya silkegarn
- Tvåändsstickade randiga vantar - en halvfärdig
- Tvåändsstickade "petrolblå" vantar med krus - en halvfärdig
- En isländsk spetssjal i entrådig visjö - kvar att göra: fästa två trådar, tvätta och spänna ut
- Ett rosa lurvigt moln som också är en flower basket shawl som också bara bli lite mindre molnig och mer slät och skir
- En spetssjal i garnstudios alpacka i rostorange
- En islandströja
- Muddar Bella från Helylle - en är färdigstickad och ska sys ihop och virkas kant uppe och nere
- Finns det mer? Jo, det gör det säkert... Men de här är sånt jag verkligen vill göra nåt åt. Snart. Förhoppningsvis kan jag börja stryka saker från listan snart och fylla på det där albumet jag skulle fixa.
Så länge - får jag presentera en halv tvåändsstickad vante:
Garnet är Bergå sport (OBS, ny hemsideadress!), mönstret finns i Dandanells bok om tvåänddstickning. Jag vet att man egentligen ska sätta tummen i andra sidan (i förhållande till var början på varvet är) men jag har gjort ett fel i krusmönstret på andra sidan och tänkte att det inte kommer synas lika väl om det är på handens insida. Naturligtvis upptäckte jag felet när jag hade stickat alldeles för långt för att det skulle vara värt att rätta till det... För det måste jag ändå säga om tvåändsstickning - inte är det nån racerstickning iallafall...
Wauw! Jag blir alldeles matt samtidigt som jag blir jättesugen på att få se bilder på dina pågående projekt. Själv kan jag bara ha 3 - 4 stycken igång samtidigt utan att få stress-brytningar (ungefär som frossbrytningar fast mentalt). Jag är imponerad! Det är alltid kul att följa din blogg men när man vet hur mycket som är på gång känns det extra roligt.
Posted by: Annelie | 2007.03.23 at 10:21
Och jag som tycker min lista är onödigt lång. Tack!
Posted by: Cecilia N | 2007.03.21 at 19:35
Vad härligt att se att det inte bara är jag som har en massa halvfärdiga handarbete liggande!
Vantarna ser jättefina ut och tvåändsstickning verkar inte helt lätt.
Ha det bra!
Posted by: Yvonne | 2007.03.21 at 12:35
Tack för denna ammunition! Denna lista ska jag visa min man, så han förstår att jag inte är unik. Han grymtar över min ostrukturerade stickiver så snart jag är över tre projekt samtidigt.
Posted by: LenaL | 2007.03.20 at 08:46
Oj så många härliga saker! Men visst är det så att problemet med AIK-sockarna egentligen är
ett annat? ;-)
Kram!
Posted by: Annika | 2007.03.20 at 08:43
Pust, vilken lista! Om du mutar mig med nåt trevligt kan jag kanske sticka ärmarna till omlottkoftan...
Posted by: Mamma | 2007.03.19 at 22:45